Zakladatel Olympicu a legenda českého big beatu Pavel Chrastina varoval krátce před smrtí před přicházející bruselskou totalitou a islámskou migrací


V pondělí 10. ledna se hudební veřejnost rozloučí s legendou českého big beatu Pavlem Chrastinou, jedním ze zakladatelů skupiny Olympic. Jeden z otců českého beatu nás opustil 28. prosince minulého roku ve svých 81 letech po prodělaném zápalu plic a následných komplikacích způsobených mimo jiné zlomeninou ruky a pádem v pražském metru.

Chrastina patřil nejen ke skvělým muzikantům, ale také k přemýšlivým lidem, kteří se nikdy nesmířili s oficiální propagandou médií hlavního proudu. Spolupracoval i s nezávislou mediální scénou a proto se záhy dostal na černou listinu a do oficiálních médií ho současná moc nepouštěla. Autor těch největších hitů Olympiku ze 60 let jako byly „Želva“, „Dej mi víc své lásky“, „Snad jsem to zavinil já“, „Krásná neznámá“, „Pták Rosomák“, „Dědečkův duch“, a mnoho dalších, začínal v roce 1958 s jednou z prvních bigbeatových kapel u nás se Samuel’s Bandem, kde hrál spolu s Petrem Kaplanem a Jiřím Doležalem. Působil také v hudebním seskupení Karkulka (KARlínský KULturní KAbaret), Big Beat Quintet, s Pavlem Sedláčkem v EP Hi-fi, a od roku 1963 hrál na baskytaru, skládal texty a zpíval v Olympicu.

Pavel Chrastina

V roce 1980 emigroval do Austrálie, následně pak do USA a v roce 1994 se vrátil České republiky. Od svého návratu domů by tvrdým kritikem současných poměrů a od našeho vstupu do EU kritizoval jako publicista naše vazalské postavení vůči Bruselu. Jeden z posledních rozhovorů před smrtí poskytl v říjnu minulého roku předsedovi Asociace nezávislých médií Stanislavu Novotnému v rámci jeho internetového pořadu O čem se mlčí.

Mimo jiné v něm vyzdvihl naši spolupráci v rámci Visegrádské čtyřky a kritizoval snahy pětikoalice zpřetrhat vazby vůči V4. „Náš středoevropský region je třeba posilovat. Posilovat jeho svébytnost a jeho soudržnost. To, co se bude teď dít, s případnou změnou vlády, která pravděpodobně nastane, nedává dost dobrý výhled do budoucna. Už je tady někdo, kdo chce být ministrem zahraničí a říká: visegrádská čtyřka je málo demokratická. Tihle lidi prostě otáčejí o 180 stupňů, co je bílé, je najednou černé.“ V rozhovoru také varoval před přicházející totalitou. „Vždycky, když se blíží totalita, tak se najde síla, která převrací pravdu, vzhůru nohama, převrací na opak.“

Visegrádskou čtyřku viděl jako alternativu vůči stále více totalitní EU. „Není to zrovna příjemné se podívat na to, kam směřuje celá Evropská unie – jak z toho vybruslit jakžtakž s odřenýma ušima. Jsem bytostně přesvědčený o tom, že visegrádská čtyřka, která už teď reprezentuje téměř 70 miliónů lidí, to je strašná síla. Jsem přesvědčen o tom, že tenhle celek by mohl existovat i samostatně, bez Evropské unie. Anebo s ní spolupracovat jako rovný s rovným.“

Zvláště po nástupu nové pětikoaliční vlády zní jeho varování prorocky. „Když se člověk nepoučí z dějin, tak je odsouzen k tomu si ty dějiny prožít znovu. To se děje téměř masově, Němci se moc nepoučili ze svých dějin. Nás se to bezpochyby týká taky. Musíme se podívat na to, že jsme tady měli 40 let totality, kterou jsme si částečně zavinili sami, podobně, co se stalo za Hitlera v Německu, že diktátor přišel k moci demokratickou nebo formálně demokratickou cestou. U nás přišli k moci komunisti, formálně demokratickou cestou, jenomže už si to připravovali od r. 1945, celé dva roky se už na tom pracovalo. V podstatě něco podobného se děje dneska.“

Chrastina ve svém rozhovoru varoval také před nebezpečím islámské migrace a vyzdvihoval razantní přístup Orbánova Maďarska. „Jediné nebezpečí spočívá v migraci. Orbánovo Maďarsko migraci zastavilo plotem, nedá se nic dělat, Schengen-neSchengen. Poláci dělají totéž, s Běloruskem, kam strká emigranty Turecko. Tohle je to, co dnes reprezentuje největší ohrožení bezpečnosti, vnitrostátní bezpečnosti. Když tady bude emigrantů, podle známých pravidel, více, od nějakých čtyř do deseti procent, tak už jsou rizika atentátů, nesmírné komplikace. Nehledě k tomu, že tahle imigrace je většinou muslimská. Muslimové jsou známí tím, že kladou své požadavky, myslí si, že celý svět jim padne na kolena a že se jim přizpůsobí a chtějí měnit zákony podle svého. Chtějí pro sebe všechny peníze, aniž by museli pracovat, chtějí věci, které se nedělají a který vyvolají uvnitř každého státu určitý chaos, pocit nebezpečí a všechno, co s tím souvisí. Ani si nemyslím, že je potřeba budovat nějakou supersilnou armádu pro příklad nějaké budoucí války v tom smyslu, jak tady války byly až doposud. Dnes se to posouvá a nebezpečí jsou trochu jiného druhu a je to především nebezpečí ilegální migrace.“

Pavel Chrastina v pořadu O čem se mlčí

(Red – PA)


Podobné příspěvky