Fialova vláda se protiústavním pučem ve sněmovně vydala na cestu diktatury


Fialova vládní pětikoalice v úterý 15. února ve sněmovně překročila Rubikon. Demokratická maska, za kterou se Bruselská pětka dosud před veřejností schovávala, definitivně padla. Jak si liberální demokraté představují demokracii, jsme mohli sledovat v úterý večer v přímém přenosu. Po šestihodinovém vystoupení předsedy SPD Tomia Okamury, který bojoval jako lev, aby zabránil schválení pandemického zákona, ruply koalici nervy a poprvé od listopadu 1989 přerušila poslance s přednostním právem.

Zlomový okamžik demokracie, kdy Skopeček odebírá slovo předsedovi SPD

Je přímo symbolické, že se tak stalo jen deset dní před 25. únorem, kdy si celá země připomene únorový komunistický puč. Je typické, že k zásadnímu pošlapání principů parlamentní demokracie došlo ve snaze prosadit silou jednu ze základních totalitních norem, která by po schválení proměnila naši zemi s konečnou platností v diktaturu tak jako před 74 lety.

Toto flagrantní porušení všech demokratických principů nastoluje novou situaci. Vládní koalice se již nemůže odvolávat na demokratické principy a demokratická řešení současné krize, když sama volí diktátorské metody porušující veškerá myslitelná práva zvolených zástupců občanů. Celá situace je o to tragičtější, že k tomuto porušení demokratických pravidel došlo ve chvíli, kdy schůzi předsedal Jan Skopeček, který patřil spíše k té slušnější části ODS. Z toho hlediska se jedná také o osobní tragédii a selhání kdysi slušného člověka.      

Předseda SPD Tomio Okamura se nevěřícně obrací na předsedajího Jana Skopečka

„Z jakého důvodu, jste vyhlásil pauzu,“ obrátil se Tomio Okamura na místopředsedu Jana Skopečka, který mu neprávem odebral jako předsedající slovo. „Vy jste mě přerušil o své vlastní vůli. Já jsem nechtěl pauzu. Vy jste mě přerušil a pak jste mě odebral slovo. Takž Vy jste mě přerušil, že tu nejsou vaši ministři. Vy jste mě přerušil v rozporu s jednacím řádem sněmovny. Takže vy jste dal prostor na návrat ministrů a já jsem měl kontinuálně pokračovat ve svém vystoupení. A Vy do toho vložíte hlasování. To je nastupující totalita a diktatura. Jedná se o přímé ohrožení demokracie. Vyzýval jsem zde přítomného premiéra Fialu, ať zasáhne, neboť se jedná o přímé ohrožení svobody a demokracie a pan premiér řekl, že na to nechce reagovat, že si to mám vyřídit s předsedajícím Skopečkem. Pane premiére Vy nejste chlap, který má odvahu bojovat za svobodu a demokracii Vy jste normální srab,“ zakončil Tomio Okamura. 

To, že je situace skutečně vážná, dokazuje i nevole některých vládních zákonodárců, jako například vládního senátora Michala Canova (STAN), který si tak jako většina veřejnosti, uvědomuje, že z nastoupené cesty bude obtížné se vrátit. Novela pandemického zákona, která by byla schválena za pomoci porušení všech demokratických principů a jednacího řádu, by kromě Ústavního soudu ČR narazila i na značný odpor veřejnosti u které už nyní vyvolává tato totalitní norma oprávněné rozhořčení.

„Velmi silně se obávám, že budou moci být zpochybněny všechny body na programu této schůze (nejen novela pandemického zákona) a to z těchto důvodů: Bylo hlasováno o tzv. procedurálním návrhu uprostřed projevu řečníka (přestávka vyvolaná nepřítomností alespoň jednoho ministra, nezaložila konec projevu a začátek nového po přestávce, ale jen probíhající projev pozastavila). Procedurální návrh nebyl procedurální, neboť nebyl přednesen zástupcem předkladatelů na mikrofon (ale jen přednesen předsedajícím). Prodloužení schůze může být předloženo jen do 19 hodiny,“ uvedl k úternímu ústavnímu puči ve sněmovně senátor Michal Canov. 

Solidárně se zachovala šéfka poslanců ANO Alena Schillerová, která toto porušení demokratických principů rovněž odsoudila a vzala si za klub ANO dvouhodinou přestávku, aby si vyčerpaný Tomio Okamura, mohl po více než šesti hodinách nepřetržitého projevu odpočinout a připravit se na další boj s koaliční bruselskou hydrou. „Teď byl bezprecedentním způsobem porušen jednací řád. Hlasovat o prodloužení je možné do 19 hodin,” řekla Schillerová. Podle ní navíc ani nezazněl procedurální návrh na hlasování na mikrofon, což taktéž považuje za porušení jednacího řádu.

Situace vyvolala také ostré reakce ostatních poslanců SPD, kteří nesouhlasně bučeli a bušili do lavic při vystoupení jednoho z vládních sekerníků, šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Jana Jakoba. Mezitím co Tomio Okamura bojoval ve sněmovně shromáždili se na jeho podporu stovky občanů před sněmovnou, aby tak dali najevo, že poslanci kteří tak jako on bojují proti pandemickému zákonu a obhajují demokratické principy, mají jejich plnou podporu. Boj bude pokračovat celou noc a SPD je za podpory veřejnosti ochotna bránit obstrukcemi schvalování totalitního pandemického zákona až do úplného vyčerpání.

Primář ze sokolovské nemocnice Martin Straka

To, že situace začíná houstnout jak ve sněmovně tak i mimo ní dokazují slova významného člena vládní  TOP 09  primáře sokolovské nemocnice Martina Straky, který navrhl jako řešení zavraždění Tomia Okamury. „Přidat Tomio Okamurovi do pití kyanid a otrávit ho. Smrt Okamurovi,“ uvedl na sociálních sítích tento vládní sokolovský aktivista po sněmovní rozpravě o pandemickém zákoně. Zdá se, že vládní bruselská pětka začíná po pandemickém fiasku v Senátu a včerejším maratonu ve sněmovně ztrácet nervy.

(Red – PA)