Proti sílícím protestům v Ottavě zvažují úřady i přes útěk premiéra nasadit armádu


Lidová vzpoura vyvolaná požadavkem na povinné očkování řidičů kamionů, která vedla před dvěma týdny k založení Konvoje svobody, do kterého se zapojily za čtrnáct dnů desetitisíce kamionů z celé země, bude o víkendu zřejmě vrcholit. V Kanadském hlavním městě blokují už týden nespokojení řidiči kamionů ulice okolo parlamentu a nic nenasvědčuje, že by protesty slábly. Naopak o víkendu se očekává další posílení protestujících ze všech koutů země i z USA.   

Demonstranti požadují okamžité zrušení všech restriktivních opatření a odstoupení kanadského premiéra Justina Trudeaua. Ten od začátku protestů uprchl a skrývá se pod ochranou policie na neznámém místě. Situace v zemi, která již dávno přerostla v povstání proti nenáviděnému covidfašistikému režimu, je zcela paralyzovaná a připomíná doby listopadového převratu u nás, kdy také Jakešovo vedení zvažovalo použít proti protestujícím armádu.

Policie, která zjevně není schopna statisícové davy protestujících a tisíce nákladních automobilů blokujících ulice hlavního města, zvládnout, začíná uvažovat dokonce o nasazení armády. Šéf policie v Ottavě Peter Sloly tento týden uvedl, že místní pořádkové síly jsou přetížené a město zvažuje různé možnosti, jak demonstranty, kteří již týden okupují ulice města, rozehnat. Jednou z možností je podle něho i nasazení armády aby protestující rozehnala.

Před tím varují mnozí komentátoři a sám uprchlý premiér vzkazuje z neznámého místa, na kterém se nachází, že má z tohoto řešení strach. Zřejmě je mu jasné, že situace by zákonitě skončila občanskou válkou. Mnozí z protestujících mají totiž zbraně pro svoji ochranu, které řidiči kamionů používají jako nezbytnou součást svého vybavení, aby byli schopni postavit se ozbrojeným gangům, které kamiony přepadávají.

Je velmi pravděpodobné, že v případě útoku armádních jednotek by se protestující kamioňáci bránili se zbraní v ruce, což by mělo dominový efekt a ozbrojené střety by zřejmě vzplály po celé zemi, která protestující masově podporuje. Na jejich účet už Kanaďané vybrali desítky milionů dolarů. Jediným rozumným řešením, je tedy rychlé zrušení nesmyslných omezujících proticovidových opatření a odstoupení současného premiéra, který u většiny spoluobčanů ztratil podporu.

Protesty v centru Ottavy trvají již celý týden

Lídr kanadské opozice konzervativec Erin O’Toole vyjádřil protestujícím podporu. „Podporuji jejich právo na to být vyslyšen a vyzývám Justina Trudeaua, aby se sešel s těmito tvrdě pracujícími Kanaďany a vyslechl jejich obavy,“ řekl O’Toole.

Jak se celá situace vyvine, uvidíme už v sobotu 5. února, kde protesty zřejmě ještě zesílí.

(Red – PA)


Podobné příspěvky